D38999/20MG39HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MG39HB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Filter Feature :
No
Shell Material :
Composite
Shell Size, MIL :
G
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
39
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
39
Pbfree Code :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
24 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
Mounting Feature :
Flange
Current Rating :
13A
Orientation :
B
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20MG39HB
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MG39HB Overview
D38999/20MG39HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MG39HB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MG39HB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER