D38999/20MG39HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MG39HA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
HTS Code :
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
39
IEC Conformance :
No
Depth :
40.1mm
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Shielded
Plating :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
39
Empty Shell :
Orientation :
A
Shell Material :
Composite
Color :
Silver
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size, MIL :
G
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20MG39HA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded