D38999/20MG39AC
Mfr.Part #
D38999/20MG39AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MG39AC
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
21-39
Total Number of Contacts :
39
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Orientation :
C
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
No
REACH SVHC :
Unknown
Published :
2006
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Contact Size :
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Body Plating :
Electroless Nickel
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
39
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Size, MIL :
G
Gender :
Male
Number of Pins :
Bulk
DIN Conformance :
Housing Color :
Silver
Datasheets
D38999/20MG39AC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MG39AC Overview
This product is packaged in a Receptacle Housing carton.Panel Mount is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Several benefits are shared between this part and other For Male Pins products.The device has 16 pins.
D38999/20MG39AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG39AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG39AC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT