D38999/20MG16SN
Mfr.Part #
D38999/20MG16SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 16C 16#16 SKT RECP
Stock
56
In Stock :
56
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
21-16
Termination :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Orientation :
N (Normal)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
Aerospace, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Polarization :
N
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mixed Contacts :
Radiation Hardening :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Plug Diameter-Max :
1.366 inch
Mount :
Flanges
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Backshell Type :
Solid
Contact Quantities :
Unique Insert Number :
G16
Current Rating (Amps) :
13A
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Datasheets
D38999/20MG16SN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20MG16SN Overview
D38999/20MG16SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20MG16SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20MG16SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER