D38999/20MG16SD
Mfr.Part #
D38999/20MG16SD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
D
IEC Conformance :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
13A
Empty Shell :
Pbfree Code :
yes
Termination :
Shell Size - Insert :
21-16
Contact Material :
COPPER ALLOY
Composite
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20MG16SD
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/20MG16SD Overview
D38999/20MG16SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MG16SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MG16SD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER