D38999/20MG16PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MG16PE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
16
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
E
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
HTS Code :
Gender :
Male
Color :
Silver
Ratings :
Environment Resistant
Contact Style :
Pin
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Composite
JESD-609 Code :
e4
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
G
Datasheets
D38999/20MG16PE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
D38999/20MG16PE Overview
D38999/20MG16PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG16PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG16PE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER