D38999/20MG16PB
Mfr.Part #
D38999/20MG16PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Bulk
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Backshell Type :
Solid
G
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Reach Compliance Code :
not_compliant
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
yes
Orientation :
B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
D38999/20MG16PB
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MG16PB Overview
D38999/20MG16PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MG16PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MG16PB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER