D38999/20MG16PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MG16PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 16C 16#16 PIN RECP
Stock
155
In Stock :
155
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating :
13A
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Composite
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Contact Quantities :
16
Total Number of Contacts :
16
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Plating :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
21-16
MIL Conformance :
yes
Published :
2004
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
HTS Code :
Contact Gender :
Male
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mixed Contacts :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Pin
Pbfree Code :
Empty Shell :
Contact Size :
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
G
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
D38999/20MG16PA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MG16PA Overview
D38999/20MG16PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG16PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG16PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER