D38999/20MG16PA
Mfr.Part #
D38999/20MG16PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
155
In Stock :
155
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Contact Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Current Rating :
13A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Published :
2004
Termination :
No
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish - Mating :
No
Contact Size :
16
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Color :
Silver
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Plating :
Electroless Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
1 (Unlimited)
Contact Style :
Pin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
21-16
Packaging :
Bulk
Contact Quantities :
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Filter Feature :
Shell Finish :
Electroless Nickel
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20MG16PA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MG16PA Overview
D38999/20MG16PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG16PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG16PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER