D38999/20MG16JN
Mfr.Part #
D38999/20MG16JN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MG16JN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Mount :
Flanges
Applications :
Aerospace, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Termination :
Total Number of Contacts :
16
Shell Finish :
Nickel
Filter Feature :
Radiation Hardening :
Color :
Silver
Number of Positions :
16
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Orientation :
N (Normal)
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielded
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
D38999/20MG16JN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20MG16JN Overview
D38999/20MG16JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20MG16JN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20MG16JN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER