D38999/20MG16JC
Mfr.Part #
D38999/20MG16JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
2001
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
21-16
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
C
Color :
Silver
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
16
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
HTS Code :
Backshell Type :
Solid
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
G
Datasheets
D38999/20MG16JC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/20MG16JC Overview
D38999/20MG16JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG16JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG16JC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER