D38999/20MG16JB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MG16JB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle Housing
Filter Feature :
No
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Material :
Composite
Gender :
Receptacle
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mixed Contacts :
Number of Positions :
16
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Plastic
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
16
Shell Size, MIL :
G
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
B
MIL Conformance :
yes
Body Plating :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Silver
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/20MG16JB-LC Overview
D38999/20MG16JB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20MG16JB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20MG16JB-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT