D38999/20MG16BC
Mfr.Part #
D38999/20MG16BC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MG16BC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Plating :
Electroless Nickel
HTS Code :
Published :
Gender :
FEMALE
No
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Composite
Contact Type :
yes
Contact Shape :
Circular
JESD-609 Code :
e4
Contact Plating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
16
Total Number of Contacts :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
8 Weeks
Type :
For Female Sockets
Pbfree Code :
REACH SVHC :
Unknown
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
C
Datasheets
D38999/20MG16BC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MG16BC Overview
D38999/20MG16BC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG16BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG16BC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT