D38999/20MG16AD
Mfr.Part #
D38999/20MG16AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 16POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
No
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
16
REACH SVHC :
Unknown
Body Plating :
Electroless Nickel
Mixed Contacts :
Housing Color :
Silver
Orientation :
D
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Number of Positions :
16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Pbfree Code :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
2006
Shell Finish :
Electroless Nickel
Gender :
Male
IEC Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
21-16
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
D38999/20MG16AD
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MG16AD Overview
D38999/20MG16AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG16AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG16AD Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT