D38999/20MG16AA
Mfr.Part #
D38999/20MG16AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MG16AA
Stock
27
In Stock :
27
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Electroless Nickel
Filter Feature :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Empty Shell :
yes
Housing Color :
Silver
Mount :
Flanges, Panel
Panel Mount
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Composite
Mixed Contacts :
Plating :
Electroless Nickel
Number of Positions :
16
Fastening Type :
Threaded
Depth :
40.1mm
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Total Number of Contacts :
16
Length :
32.66mm
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
21-16
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle Housing
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
16 Weeks
Type :
For Male Pins
Gender :
Male
Flange
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Published :
2004
Datasheets
D38999/20MG16AA
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MG16AA Overview
D38999/20MG16AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG16AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG16AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT