D38999/20MG11SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MG11SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
192
In Stock :
192
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
11
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
11
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Shell Material :
Composite
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Nickel
Shell Size, MIL :
G
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aerospace, Military
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
21-11
Backshell Type :
Solid
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20MG11SN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20MG11SN Overview
D38999/20MG11SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20MG11SN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20MG11SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER