D38999/20MG11PE-LC
Mfr.Part #
D38999/20MG11PE-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Pins :
11
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Orientation :
E
Number of Positions :
11
Contact Size :
12
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Panel Mount
Type :
For Male Pins
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MG11PE-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 11 pins.
D38999/20MG11PE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG11PE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG11PE-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT