D38999/20MG11PC-LC
Mfr.Part #
D38999/20MG11PC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
11
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
8 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Size :
12
Type :
For Male Pins
Number of Pins :
12
Shell Size - Insert :
21-11
Housing Color :
Panel Mount
Contact Type :
Published :
2014
Orientation :
C
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MG11PC-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.A 12 pin is provided on the device.
D38999/20MG11PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG11PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG11PC-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT