D38999/20MG11PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MG11PC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Composite
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
11
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
No
Shell Size, MIL :
G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
21-11
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Color :
Silver
Number of Positions :
11
Contact Material :
COPPER ALLOY
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Style :
Pin
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Flanges, Panel
DIN Conformance :
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
REACH SVHC :
Unknown
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
2006
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shielding :
Shielded
Body Plating :
Electroless Nickel
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20MG11PC
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/20MG11PC Overview
D38999/20MG11PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG11PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG11PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER