D38999/20MG11JC
Mfr.Part #
D38999/20MG11JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Gender :
FEMALE
Backshell Type :
Solid
Pbfree Code :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
C
JESD-609 Code :
e4
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
8 Weeks
Total Number of Contacts :
11
Datasheets
D38999/20MG11JC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/20MG11JC Overview
D38999/20MG11JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG11JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG11JC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER