D38999/20MG11HE-LC
Mfr.Part #
D38999/20MG11HE-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Pins :
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Composite
Contact Size :
12
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
E
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Published :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
G
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MG11HE-LC Overview
D38999/20MG11HE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG11HE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG11HE-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT