D38999/20MG11HA
Mfr.Part #
D38999/20MG11HA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
FEMALE
Empty Shell :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielded
Mount :
Flanges, Panel
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
11
Ratings :
G
Published :
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20MG11HA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MG11HA Overview
D38999/20MG11HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MG11HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MG11HA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT