D38999/20MG11BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MG11BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Composite
Shell Finish :
Electroless Nickel
Insert Material :
Plastic
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
G
Housing Color :
Silver
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
11
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Contact Size :
12
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
11
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Contact Plating :
Gold
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20MG11BB
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/20MG11BB Overview
D38999/20MG11BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20MG11BB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20MG11BB Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT