D38999/20MF32PN
Mfr.Part #
D38999/20MF32PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
69
In Stock :
69
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
19-32
Empty Shell :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
32
Shell Size, MIL :
F
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating :
7.5A
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
MIL Conformance :
Composite
Factory Lead Time :
24 Weeks
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58363
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
32
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/20MF32PN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20MF32PN Overview
D38999/20MF32PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MF32PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MF32PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER