D38999/20MF32HN
Mfr.Part #
D38999/20MF32HN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 32C 32#20 PIN RECP
Stock
98
In Stock :
98
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
32
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
F
JESD-609 Code :
e4
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
No
HTS Code :
Shell Size - Insert :
19-32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Published :
2006
Shell Material :
Composite
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Receptacle
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
32
Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20MF32HN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20MF32HN Overview
D38999/20MF32HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MF32HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MF32HN Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER