D38999/20MF32AD
Mfr.Part #
D38999/20MF32AD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 32POS PNL MT
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Gender :
Pin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Size :
32#20
Polarization :
D
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Product Length (mm) :
32.69
Termination Method :
Crimp
Gender :
RCP
Product Depth (mm) :
36.9
Military Standard Series :
Series III
Service Rating :
I
Sealing :
Meets IP67
Number of Ports :
1
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Product Height (mm) :
36.9
Mating Cycle (Cycles) :
500
Shell Plating :
Electroless Nickel
Mating Style :
Threaded
Number of Terminals :
32
Number of Contacts :
32
RoHS Status :
RoHS Compliant
Maximum Voltage Rating :
850VDC|600VAC
ECCN (US) :
EAR99
Contact Plating :
Composite
Type :
Circular
Mounting Type :
Wall - Front Mount - Thru Holes
Insert Material :
Hard Dielectric
Body Orientation :
Straight
Less Contact :
yes
Wire Size (AWG) :
Mounting :
Wall Mount
Contact Style :
Pin
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size / Insert Arrangement :
Datasheets
D38999/20MF32AD
Composite Wall - Front Mount - Thru Holes
D38999/20MF32AD Overview
This device is mounted in the Wall - Front Mount - Thru Holes position.
D38999/20MF32AD Features
D38999/20MF32AD Applications
There are a lot of Amphenol
D38999/20MF32AD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT