D38999/20MF28PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MF28PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Published :
2001
Filter Feature :
No
Shell Size - Insert :
19-28
DIN Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Composite
Shielding :
Shielded
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Number of Pins :
16
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Male
Color :
Silver
Pbfree Code :
Empty Shell :
Contact Style :
Pin
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
28
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
F
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Number of Positions :
28
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20MF28PA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 28 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MF28PA Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 16 pin is provided on the device.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
D38999/20MF28PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MF28PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MF28PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER