D38999/20MF11PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MF11PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
No
Plating :
Electroless Nickel
Total Number of Contacts :
11
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size, MIL :
F
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
11
Filter Feature :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
Contact Quantities :
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Wall
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Composite
Contact Size :
16
Contact Style :
Pin
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Contact Gender :
Male
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
HTS Code :
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e4
Radiation Hardening :
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/20MF11PA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MF11PA Overview
D38999/20MF11PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MF11PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MF11PA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER