D38999/20MF11PA
Mfr.Part #
D38999/20MF11PA
Description
8D 11C 11#16 PIN RECP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Electroless Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
No
Contact Size :
16
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Quantities :
11
Backshell Type :
Solid
Mount :
Wall
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
11
IEC Conformance :
Color :
Silver
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
Shell Material :
Composite
Fastening Type :
Threaded
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~200°C
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
HTS Code :
Total Number of Contacts :
Empty Shell :
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size, MIL :
F
Plating :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Style :
Pin
Radiation Hardening :
Pbfree Code :
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20MF11PA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MF11PA Overview
D38999/20MF11PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MF11PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MF11PA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER