D38999/20MF11JN
Mfr.Part #
D38999/20MF11JN
Description
D38999/20MF11JN
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
No
Pbfree Code :
yes
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Gender :
FEMALE
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Ratings :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
11
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
11
Orientation :
N (Normal)
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Current Rating :
13A
Shell Size, MIL :
F
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Composite
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
D38999/20MF11JN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20MF11JN Overview
D38999/20MF11JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MF11JN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MF11JN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER