D38999/20MF11JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MF11JC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Nickel
Current Rating (Amps) :
13A
Empty Shell :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
11
Shell Size, MIL :
F
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Composite
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
11
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20MF11JC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/20MF11JC Overview
D38999/20MF11JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MF11JC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MF11JC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER