D38999/20MF11HB
Mfr.Part #
D38999/20MF11HB
Description
CONN RCPT HSG MALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
11
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
16
Applications :
Aviation, Marine, Military
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
FEMALE
Orientation :
B
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Published :
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size, MIL :
F
Termination :
Crimp
Color :
Silver
Total Number of Contacts :
11
Datasheets
D38999/20MF11HB
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MF11HB Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 16 pin is provided on the device.There is a Flanges, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
D38999/20MF11HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MF11HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MF11HB Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT