D38999/20ME26SE
Mfr.Part #
D38999/20ME26SE
Description
8D 26C 26#20 SKT RECP
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shielded
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
D38999/20ME26SE
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Threaded
D38999/20ME26SE Overview
D38999/20ME26SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20ME26SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20ME26SE Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER