D38999/20ME26SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20ME26SE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20ME26SE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Composite
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
26
Empty Shell :
No
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
Pbfree Code :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
E
Total Number of Contacts :
26
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20ME26SE
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Threaded
D38999/20ME26SE Overview
D38999/20ME26SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20ME26SE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20ME26SE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER