D38999/20ME26PN
Mfr.Part #
D38999/20ME26PN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Plating :
Electroless Nickel
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Material :
Composite
Radiation Hardening :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Length :
32.69mm
Gender :
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Gender :
Male
Fastening Type :
Threaded
Depth :
33.7mm
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Published :
2004
Orientation :
N (Normal)
26
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Filter Feature :
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
26
Current Rating :
7.5A
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
DIN Conformance :
Contact Style :
Pin
Color :
Silver
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
17-26
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/20ME26PN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded