D38999/20ME26PE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20ME26PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Pbfree Code :
No
Shell Size, MIL :
E
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Composite
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Contact Style :
Pin
Filter Feature :
Number of Positions :
26
Total Number of Contacts :
26
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
D38999/20ME26PE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Threaded
D38999/20ME26PE Overview
D38999/20ME26PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20ME26PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20ME26PE Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER