D38999/20ME26PD
Mfr.Part #
D38999/20ME26PD
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Shell Finish :
Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Reach Compliance Code :
not_compliant
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
D
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/20ME26PD
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/20ME26PD Overview
D38999/20ME26PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20ME26PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20ME26PD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER