D38999/20ME26JN
Mfr.Part #
D38999/20ME26JN
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
20
In Stock :
20
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
17-26
Mounting Type :
Panel Mount
HTS Code :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
32.69mm
Mounting Feature :
Flange
Depth :
33.7mm
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Electroless Nickel
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
26
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Plating :
Electroless Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
FEMALE
Composite
Published :
2004
Gender :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
D38999/20ME26JN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20ME26JN Overview
D38999/20ME26JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20ME26JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20ME26JN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER