D38999/20ME26HD
Mfr.Part #
D38999/20ME26HD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 26C 26#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
yes
IEC Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
26
Empty Shell :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Total Number of Contacts :
26
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size, MIL :
E
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Nickel
Datasheets
D38999/20ME26HD
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/20ME26HD Overview
D38999/20ME26HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20ME26HD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20ME26HD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER