D38999/20ME26HC
Mfr.Part #
D38999/20ME26HC
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Nickel
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
D38999/20ME26HC
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/20ME26HC Overview
D38999/20ME26HC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20ME26HC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20ME26HC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER