D38999/20ME26HA
Mfr.Part #
D38999/20ME26HA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
JESD-609 Code :
e4
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
No
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
REACH SVHC :
No SVHC
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Published :
Color :
Silver
HTS Code :
Flange
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Contact Gender :
Male
Filter Feature :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Termination :
Crimp
Plating :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Datasheets
D38999/20ME26HA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded