D38999/20ME26BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20ME26BE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Electroless Nickel
Type :
For Female Sockets
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Gender :
FEMALE
Contact Shape :
Circular
Total Number of Contacts :
26
Number of Positions :
26
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
E
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Published :
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Composite
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Datasheets
D38999/20ME26BE
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20ME26BE Overview
D38999/20ME26BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20ME26BE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20ME26BE Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT