D38999/20ME26AN
Mfr.Part #
D38999/20ME26AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 26POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ratings :
Receptacle
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
26
Shell Size, MIL :
E
Ingress Protection :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Panel Mount
Contact Plating :
Total Number of Contacts :
26
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
20
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Electroless Nickel
Type :
For Male Pins
Empty Shell :
yes
Length :
31.5mm
Threaded
Housing Color :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Contact Material :
Copper
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Depth :
33.7mm
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
DIN Conformance :
Plating :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/20ME26AN
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20ME26AN Overview
D38999/20ME26AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20ME26AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20ME26AN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT