D38999/20MD19SNLC
Mfr.Part #
D38999/20MD19SNLC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Receptacle
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Number of Positions :
19
Filter Feature :
Contact Type :
Crimp
Body Plating :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
D
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Plastic
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Silver
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
19
Datasheets
D38999/20MD19SNLC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT
D38999/20MD19SN-LC Overview
D38999/20MD19SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
D38999/20MD19SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20MD19SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT