D38999/20MD19SN
Mfr.Part #
D38999/20MD19SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
399
In Stock :
399
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Quantities :
19
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size, MIL :
D
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Radiation Hardening :
No
Filter Feature :
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Color :
Silver
Plating :
Non-RoHS Compliant
Length :
32.69mm
Receptacle
Current Rating :
7.5A
Contact Style :
Socket
Contact Size :
20
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
15-19
Shielding :
Shielded
Contact Gender :
FEMALE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
2004
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Depth :
31.3mm
Total Number of Contacts :
19
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Datasheets
D38999/20MD19SN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20MD19SN Overview
D38999/20MD19SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MD19SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MD19SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER