D38999/20MD19SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20MD19SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Empty Shell :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
HTS Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Plating :
Electroless Nickel
Number of Positions :
19
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Wall
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
15-19
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
D
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating :
7.5A
Published :
2004
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Style :
Socket
Shell Material :
Composite
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Color :
Silver
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Total Number of Contacts :
19
Datasheets
D38999/20MD19SB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/20MD19SB Overview
D38999/20MD19SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MD19SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MD19SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER