D38999/20MD19PA-LC
Mfr.Part #
D38999/20MD19PA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Stock
116
In Stock :
116
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Published :
2006
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
15-19
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating :
7.5A
Shell Material :
Composite
Body Material :
Composite
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Gender :
Receptacle
Plating :
Electroless Nickel
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size, MIL :
D
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Contacts :
19
Connector Type :
Receptacle Housing
Termination :
Crimp
Voltage - Rated :
850V
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
19
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20MD19PA-LC Overview
D38999/20MD19PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MD19PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MD19PA-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT