D38999/20MD19JC
Mfr.Part #
D38999/20MD19JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Composite
Total Number of Contacts :
19
Color :
Silver
Pbfree Code :
No
Orientation :
C
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
HTS Code :
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
19
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2001
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Filter Feature :
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
D
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
15-19
Datasheets
D38999/20MD19JC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/20MD19JC Overview
D38999/20MD19JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20MD19JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20MD19JC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER