D38999/20MD19JA
Mfr.Part #
D38999/20MD19JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20MD19JA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
19
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Finish :
Nickel
MIL Conformance :
yes
Composite
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
19
Applications :
Aviation, Marine, Military
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
D38999/20MD19JA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MD19JA Overview
D38999/20MD19JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MD19JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MD19JA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER