D38999/20MD19HA
Mfr.Part #
D38999/20MD19HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
Shell Size, MIL :
D
Shell Size - Insert :
15-19
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Composite
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
19
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
19
Filter Feature :
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20MD19HA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/20MD19HA Overview
D38999/20MD19HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20MD19HA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20MD19HA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER